DSC#1 – Postrzeganie grubych ludzi przez nasze społeczeństwo.

Nasze społeczeństwo jest dość specyficzne i to pod każdym względem. Od rasistowskich tekstów, LGBT po, właśnie, po krytykę grubych osób. Postrzega grube osoby, tylko na podstawie wyglądu, i nic więcej! Jednak trzymając się tematu wpisu, będę pisał o postrzeganiu grubych ludzi przez naszą społeczność.

Nie jesteś szczupła, nie jesteś fit! Masz fałdki tłuszczu lub jesteś gruba, to nie jesteś zadbana! W naszym społeczeństwie jest taka wizja lub przekonanie, że jak nie jesteś szczupła a masz lekko zaokrąglony brzuch, to już jesteś uważna za grubą lub co gorsze, sama uważasz siebie za grubą, mimo, że uwaga! Twoje BMI nie pokazuje nadwagi, to i tak uważasz siebie za grubą. Tak samo widzi społeczność, gdy widzą lekką zaokrągloną figurę u dziewczyny, to piszą lub mówią, że jest gruba. Takie postrzeganie, wmawianie jest widoczne na wszelkich forach poświęconej tematyce odchudzania.
Społeczność jest mocno ograniczona, która nie tylko ocenia na podstawie wyglądu, to i szufladkuje dając etykietę: jest zadbana, jest super, gruba i brzydka ( i litania wymieniania od słów otłuszczona po choroby). Społeczność, która ocenia w taki sposób jak rząd PiS, ma całą społeczność za głupców. Nie potrafią myśleć i o niczym nie wiedzą. Mówią grubym osobom o chorobach, jakby nie wiedzieli, że są takie choroby czy zagrożenia dla zdrowia. Tak naprawdę tacy ludzie nam szkodzą!
Poniższy diagram szufladkowania ludzi to pokazuje. Nie wstawiam zdjęć różnych sylwetek, gdyż nie ma to znaczenia, ponieważ każdy wie, jak dana sylwetka wygląda.

Diagram przedstawiający szufladkowanie ludzi względem ciała. Źródło: Własna grafika

Widać, że w naszym społeczeństwie jest ograniczone widzenie pod względem wyglądu ciała. Szufladkuje ludzi w kategorie ciała. To oznacza, że dzieli się na pewne grupy. Chuda, szczupła, lekko zaokrąglona, gruba i bardzo gruba. Jak można łatwo domyślić się, w naszym kraju, tylko trzy grupy są tolerowane, a nimi są: Chuda, szczupła i lekko zaokrąglona (choć z ta kategorią bywa różnie).
Kolejny podział to grupy: umięśniona, czyli ciało kulturystki i ciało fit z lekko zarysowanymi mięśniami ciała. Jedna grupa nie wyklucza drugiej! Również można spotkać się, że szufladkują nie względem sylwetek ciał a względem BMI. Jak widzą, że masz za wysokie, to mówią, czy piszą, że jesteś gruba, zaniedbana i niezdrowa. I wymieniają litanie chorób, co już o tym wyżej wspomniałem.

Diagram przedstawiający inny podział grup przez nasze społeczeństwo. Źródło: własna grafika

Można powiedzieć, że jeżeli po prostu jesteś gruba, masz fałdki tłuszczu i nie jesteś szczupła lub nie masz płaskiego brzucha, to jesteś gruba! Widząc na forach o odchudzaniu, gdzie dziewczyny chude pokazują swoje już chude ciała!, i zadają pytanie czy dobrze wyglądają i czy mają schudnąć, to pokazuje, jaka jest chora społeczność. A to wszystko jest przez wszelkie programy odchudzające i dietetyków występujących w tych programach, i nie tylko. Dolewają do tego dziewczyny z Youtube, gdy pokazują swoje chude ciała, namawiają jeszcze do odchudzania, i nie jest to wcale dbaniem o zdrowie!!!

Powyższe schematy pokazują, że zielony kolor(w tym jasny) jest akceptowalny przez naszą społeczność. Żółty raczej nie, i daje taką uwagę w kierunku osób np: wyzywając lub zwracając uwagę na wygląd.  Mocny kolor żółty, to brak akceptacji i zupełna krytyka. Bez względu jaką  ma się sylwetkę, decyzję o zmianę ciała, wagi powinna należeć do tej Ciebie! I nikt nie ma prawa Ci mówić, jak masz wyglądać!

Nie pokazywałem zdjęć sylwetek, gdyż nie ma to większego znaczenia. Będą pokazane w części drugiej dyktatury szczupłego ciała.

W następnej części będzie mowa o reklamach, zdjęciach i o programach o odchudzaniu, jakie są i były w telewizji. Pokażę kilka manipulacji jakie można zobaczyć na zdjęciach. Pokażę również kłamstwa w reklamach dotyczące odchudzania, które są widoczne na stronach internetowych.