Kłamstwo w akceptacji swojego ciała. Jestem gruba, ale muszę schudnąć.

Od pewnego czasu i nie od dziś, od wczoraj, czy od miesiąca, można zauważyć coś, co jest niepokojące. Tręd na odchudzanie przez dziewczyny, które są lub były modelkami plus size, ale też przez feedee lub po prostu grube dziewczyny, które wcześniej mówiły, że akceptują swoje ciało. Czy to oznacza, że kłamały? A może schudły po to, aby mieć spokój od hejterów, i nie oznacza to, że schudły z powodu zdrowia. Zapraszam do tematu.

Najpierw mówisz, że akceptujesz swoje ciało. Akceptujesz swoje fałdki tłuszczu i kilogramy. Mówisz, że nie odchudzasz się i dobrze jest Ci, że jesteś grubaską, taką sexy grubaską i niech wszyscy odczepią się od Ciebie.

A później okazuje się, że nie podobasz się sobie. Mówisz, że musisz schudnąć. Musisz schudnąć, dla siebie, dla innych osób, czy po prostu schudnąć, i o ile kilo schudnąć. A może wszystkim, którym mówiłaś o swoim wyglądzie, że akceptujesz swój wygląd, to tak naprawdę okłamywałaś, nie tylko znajomych i bliskich, ale nawet wszystkich, którzy Ciebie obserwują w social media (o ile masz konta i chwalisz się filmami). I to dotyczy każdej dziewczyny, która mówi o sobie w taki lub podobny sposób.

Mówienie, że musisz schudnąć ma wiele przyczyn. Mogą to być kwestie zdrowotne, brak akceptacji swojego ciała i tym samym, nienawiść do swojego ciała. Jeżeli wcześniej mówiło się, że mam gdzieś odchudzanie i akceptuje siebie, a teraz muszę schudnąć i straciliśmy na wadze, to oznacza, że nie tylko siebie okłamaliśmy, ale też innych! Również takie mówienie może być związane z body shamingiem, czyli krytykowaniem i hejtowaniem grubych osób. Utrata wagi, nie świadczy o tym, że osoba poszła po rozum do głowy i zaczęła o siebie dbać, bo grube osoby też mogą być grube i zadbane, i zdrowe. Problem w tym, że brak szacunku do grubych osób może wywierać presję i niechęć do swojego ciała, czyli to, o czym wcześniej pisałem (body shaming).

Jeżeli chodzi o modelki plus size, to może być zrozumiałe, bo takie agencje mogą mieć pewne zasady, co do wyglądu i wagi. Również mogą same modelki w rozmiarze plus size być hejtowane lub po prostu za dużo przybrały na wadze i źle się czuły w swoim ciele, ale sama utrata wagi nie świadczy, że odchudzają się. Na pewno ma to jakiś wpływ.

Na zdjęciu Chunkymak. Zrzut ekranu z galerii Google

Przykładem  może być młoda tiktokterka Chunkymak pokazana na powyższym zdjęciu. Ważąca kiedyś 120kg, pokazywała swoje grube ciało na tik toku. Teraz waży mniej o 20kg. Jak sama mówiła, musi schudnąć. I wracając do tematu, jak się mówi, że kłamstwo ma krótkie nogi, pokazuje, że przez brak szacunku do grubych osób, takie dziewczyny chudną zamiast siebie akceptować. Nie wiadomo co było przyczyną, aby Chunkymak schudła.  W tym momencie, można gdybać od problemów zdrowotnych po niechęć do wyglądu grubego ciała. Zwykle przyczyną jest jeden powód. Hejt! I jeszcze raz hejt!

Nie uważam, aby dziewczyna pokazana na powyższym zdjęciu z przed odchudzania, źle wyglądała. Wręcz przeciwnie, dobrze i ładnie wyglądała, i nadal dobrze wygląda, mimo, że schudła, ale ma nadal krągłości. I czy uważam, aby Chunkymak kłamała? Możliwe. Ale przeważnie tak jest, że jak słyszy się, że dziewczyna akceptuje swoje ciało a raptem postanawia się odchudzać, to oznacza, że ktoś tu kłamie. Pytanie, dlaczego? I tak już wyżej napisałem, co może być przyczyną.

O body shamingu będę o tym pisał, lecz o samej krytyce, nie raz już pisałem.